Rusina Frei
architekti

Rusina Frei
architekti

Spánkové lázně Valerianum

Martin Rusina, Martin Frei, Markéta Poláčková
Spolupráce: Milada Vorzová, Jan Vlach
Zadavetel: Valerianum s.r.o.
Studie: 2019

Spánkové lázně Valerianum

Martin Rusina, Martin Frei, Markéta Poláčková
Spolupráce: Milada Vorzová, Jan Vlach
Zadavetel: Valerianum s.r.o.
Studie: 2019

Na mýtině stojí starý kamenný mlýn. Mlýnské kolo se už dávno netočí; jen zurčení nedalekého potůčku připomíná jeho někdejší poslání. Ranní ticho přetne jen tu a tam výkřik ptáka mezi vysokými stromy na stráni a slunce už začíná zvedat jemnou mlhu v zahradě.
Prázdný dům zatím čeká na svůj další osud. Bude sloužit lidem, kteří nemohou spát. Vždy na několik týdnů se stane jejich útočištěm i zázemím. Jako oni, bude se muset uvnitř změnit; bude to však chvíli trvat.
Nejdříve dostane novou střechu: čerstvé trámy a nová krytina nahradí shnilý krov. V podkroví vznikne šest nových, dokonale zvukově izolovaných pokojů – každý trochu jiný, tak jako lidé kteří zde budou spát. Půda v nejvyšším místě domu bude určena meditaci. Velký prosklený vikýř sem vpustí vzduch a světlo.
Dočasní obyvatelé domu se budou scházet v patře, které je potřeba opravit hned poté. V teplé světnici s novou pecí a pod mohutným dřevěným stropem se budou věnovat společné terapii nebo odpočinku. V přízemí budou bydlet také jejich terapeuti a správce domu.
Obě patra nakonec spojí nové schodiště s přízemím. Z dnešní garáže vznikne společná kuchyň s klenutou spižírnou, přístupná prosklenými dveřmi také ze zahrady. Bývalá mlýnice se pak jednou promění v malé domácí lázně s bazénem, saunou a odpočívárnou.
Dům obklopí zahrada, upravená pro terapeutické účely. Také malá stodola dojde změn: bývalé chlévy budou využity pro sklady a dílny, zatímco v podkroví vznikne další meditační prostor a nocležna pro krátkodobé hosty.