Rusina Frei
architekti

Rusina Frei
architekti

PF 2021

PF 2021

Soutěžní dialog Náměstí SNP a Kamenné náměstí Bratislava

Soutěžní dialog Náměstí SNP a Kamenné náměstí Bratislava

Bratislava ve spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a Generálnym investorom Bratislavy (GIB) vyhlásila mezinárodní soutěž realizovanú formou soutěžního dialogu na obnovu dvou frekventovaných náměstí – Náměstí SNP a Kamenného námestí.

Byli jsme vybráni mezi čtyři týmy, které postupují do druhé etapy soutěže. Na návrhu pracujeme společně s OMGEVING LANDSCAPE ARCHITECTURE URBANISM.

Průběh příprav i celé soutěže můžete sledovat na jejich stránkách zivenamestie.sk

 

Vyhráli jsme soutěž na školu v Praze Písnici

Vyhráli jsme soutěž na školu v Praze Písnici

Máme velkou radost z prvního místa v soutěži na rekonstrukci a přístavbu školy v Praze Písnici.

 

Hodnocení poroty:

Návrh má vysoké výtvarné a architektonické kvality. Celkové řešení působí střídmě a pracuje precizně se zadaným stavebním programem a důsledně respektuje jeho minimalistický rozsah. Dodržuje rozpočtovou kázeň a nabízí tak ekonomicky výhodné řešení, které je velmi dobře realizovatelné. Minimální objem novostavby školní budovy, který je oproštěný o nadbytečné provozy, zachovává vysoké urbanistické hodnoty místa. Kladem tohoto úsporného řešení je rovněž podpoření rodinného charakteru vesnické školy, příjemné dimenze a volba materiálů. Dostatečné odstupy od společných hranic pozemků dávají naději na bezkolizní průběh projednání. Zelená střecha zlepší mikroklima místa, neboť významně omezí přehřívání podkroví. Jelikož nedochází k zásadním zásahům do stávající budovy školy, lze navržené úpravy realizovat v podstatě během letních prázdnin a nedojde tak k omezení výuky v době realizace. Vhodné je vizuální propojení tříd a společných prostor a povýšení chodeb na odpočinkové sdílené zóny. Přínosné je propojení vstupu do školy s veřejným prostranstvím, stejně jako napojení jídelny na komunitní prostor piazzetty. Pozitivně vnímáno je rovněž vymezení zahrady pro družinu. Venkovní hřiště je vhodně propojeno s tělocvičnou, od sousedů ho opticky odděluje stromořadí. Jedná se o vhodné řešení rovněž z pohledu energetické efektivity u novostavby i původní budovy, kde doplňuje vnější stínění.

 

Ročenka české architektury 2018-2019

Ročenka české architektury 2018-2019

Obnova náměstí a parku v Praze na Krakově je zařazena do výběru ročenky Česká architektura 2018-2019. Jubilejní 20. ročenku české architektury sestavil architekt Jakub Cigler.

Byly odstraněny bariéry v podobě schodů a celý prostor je teď bezbariérový.

TOP 100

TOP 100

I letos jsme zařazeni do výběru TOP 100 architektonických ateliérů v časopise ARCHITECT+

 

Otevření expozice o Eskymo Welzlovi v Zábřehu

Otevření expozice o Eskymo Welzlovi v Zábřehu

Na jaře roku 2020 proběhlo slavnostní otevření expozice věnované snad nejslavnějšímu rodákovi města Zábřeha, a to Janu Eskymo Welzlovi.

    

 

Máme fialovou kostku z Grand Prix

Máme fialovou kostku z Grand Prix

Mezinárodní porota XXVI. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2019 vybrala náš projekt Obnova nábřeží řeky Loučné jako vítěze v kategorii urbanismus.

Děkujeme všem, kteří se na projektu podíleli.

50 finalistů letošního Grand Prix architektů

50 finalistů letošního Grand Prix architektů

Projekt Obnovy nábřeží říčky Loučné patří k 50 finalistům letošního Grand Prix architektů. Přijďte se podívat na prezentaci projektu během Grand Prix Architektů Festival GPAF na Fakultě architektury ČVUT v Praze 1.10.2019. Vybrané architektonické ateliéry prezentují osobně svá soutěžní díla před mezinárodní porotou.

 

Vyhráli jsme v Budějovicích!

Vyhráli jsme v Budějovicích!

Během léta jsme pracovali na soutěži na rekonstrukci Parku Dukelská v Českých Budějovicích a získali jsme první místo.
Dalším krokem je teď veřejné projednání projektu, které proběhne 2.10. od 17.15 v zasedací místnosti zastupitelstva města.

Názor poroty:

Návrh přesvědčil zejména ve své jednoduchosti a přiměřenosti, ale zároveň eleganci a velkorysosti, se kterou řeší většinu požadovaných bodů: odklonění cyklotrasy, přístup k vodě a zachování vzrostlých stromů. Nejlépe pracuje s potenciálem a charakterem území. Jako výhoda je vnímána i jistá neurčitost ve využití jednotlivých prostranství, která poskytují dostatek místa pro řadu potenciálních využití s dostatečnou kapacitou a dále možnost dalšího vývoje při následném projednání s veřejností. Ocenit lze uvažování o parku v širším celoměstském měřítku, jakožto součásti sítě dalších parků a zelené infrastruktury v Českých Budějovicích. Porota přesto doporučuje zvážit, zda by i při respektování silného konceptu šlo zachovat některé současné stromy přímo na nábřeží.

Průběh projektu můžete sledovat na stránkách parku www.parkdukelska.cz

Obytné město

Obytné město

Přijďte zítra večer do Přístavu 18600 na povídání o urbanismu a o životě ve městě, kde budeme diskutovat o tom, co to obytné město je a jak se ho snažíme dosáhnout v našich projektech a realizacích.

Poslední čtvrtý večer pátého ročníku Večery + (pořádá Gogolák + Grasse a Přístav 18600) je zaměřen na obytnost a urbanismus. Obytnost našeho prostředí vyplývá z jeho užití, kvality a charakteru. Pro každého z nás můžou být tato kritéria jiná, avšak spojitě vytvářejí charakter našeho prostředí. Jak vnímat obytnost prostředí? Jak pracovat s detailem obytnosti ve vztahu k celku? Jak pracovat s procesy a vnímáním obytnosti prostředí?

foto: Martina Cibulková

foto: Martina Cibulková

 

Zase ta Litomyšl!

Zase ta Litomyšl!

Echo 36/2019

Přidej se k nám

Přidej se k nám

Hledáme šikovné studenty a absolventy na dlouhodobější spolupráci. Používáme Archicad, Autocad i tužku.
CV a portfolio v pdf zašlete na info@rusinafrei.cz

TOP 100 architektonických ateliérů

TOP 100 architektonických ateliérů

Aktuálním číslo časopisu Architect + je věnováno výběru 100 činným ateliérům z České republiky. Jedním z nich je i náš ateliér.

Fenomén řeky ve městech a Humanizace Ostravice

Fenomén řeky ve městech a Humanizace Ostravice

Zveme na ostravskou debatu o řece a veřejném prostoru kolem ní. Debata se se koná v rámci festivalu Pestré vrstvy. Vlastivědný festival Pestré vrstvy hledá a diskutuje společenská témata spojená s minulostí, přítomností, ale i budoucností ostravského regionu na poli historie, architektury a přírody.

ve čtvrtek 16. 5. 2019 v 18:00 v klubu Fiducia, Ostrava

moderátor | Tereza Aubrechtová

debatující | Jiří Karnecki, Bohumír Lojkásek, Vlastimil Peřina, Rusina Frei architekti, Kateřina Šebestová, Břetislav Tureček, David Veselý

Student/ka na praxi

Student/ka na praxi

Hledáme šikovného studenta/studentku na dlouhodobější spolupráci. Prosíme zašlete cv a portfolio v pdf na info@rusinafrei.cz.
We are looking for a skilled student for long-term cooperation. Please send us your cv and portfolio in pdf on info@rusinafrei.cz.

Říčanský kurýr

Říčanský kurýr

  

Big SEE Architecture Award 2019

Big SEE Architecture Award 2019

Náš projekt Obnovy nábřeží řeky Loučné v Litomyšli byl vybrán do Big SEE Architecture Award 2019!

Ročenka české architektury 2017-2018

Ročenka české architektury 2017-2018

Obnova nábřeží řeky Loučné v ročence české architektury 2017-2018, jejímž editorem je Luděk Rýzner.

 

ELLE DECORATION

ELLE Decoration, jaro 2019

ELLE DECORATION

O místech k hrám, která nabízejí zážitek pro děti i dospělé, píšou v novém ELLE Decoration. Takovým místem je i Nábřeží řeky Loučné v Litomyšli se sochařským hřištěm od Pavly Scerankové a Dušana Záhoranského.

Kniha 20000

Kniha 20000

Participační projekt Obnovy nábřeží řeky Loučné v Litomyšli je součástí knihy Michaely Hečkové a Matěje Chabery:
20000.
O místech a lidech.
Literárně-vizuální dokument o současné architektuře malých českých měst a obcí.

Její křest proběhne v pátek 8. 3. 2019 od 19:00 hodin v CAMPu.

Více na stránkách Kniha 20000

Medailonek z České ceny za architekturu

Medailonek z České ceny za architekturu

Nábřeží v Litomyšli si můžete projít na videu ze soutěže Česká cena za architekturu 2018 na youtube kanálu přehlídky zde.

Přípravy říčanské základky

Přípravy říčanské základky

Od vyhlášení výsledků soutěže na Základní školu v Říčanech už uběhl více než rok. V době stavebního boomu hledají Říčany finance pro stavbu moderní školy. Se stejným problémem se potýkají i další obce okolo Prahy.

Celý článek o důsledcích suburbanizace na euro.cz nebo v tištěné verzi týdeníku Euro.

   

PechaKucha Night Hradec Králové

PechaKucha Night Hradec Králové

Ve středu 5.12.2018 odprezentujeme našich 20×20 v Hradeckém Bio Central. Přijďte se podívat a vyvětrat svetry  s jelenem.

Více informací PechaKucha Night Hradec Králové vol. 17

❈ ❅ ❄ ❆✰ ❇ ❈ ❅ ❆✰ ❇ ❈ ❅ ❆ Dresscode: cokoliv pleteného

Česká cena za architekturu 2018

Česká cena za architekturu 2018

Projekt obnovy nábřeží Loučné v Litomyšli byl včera vybrán mezi finalisty letošní ceny za architekturu. Děkujeme moc všem, díky kterým mohl projekt vůbec vzniknout. Více soutěží! A více Litomyšlí!

Jak vznikala pěší lávka se můžete podívat na videu z výstavy “Drazí architekti…”, Galerie Architektury Brno, 13-27. června 2017.

Loučná v Respektu

Respekt 47

Loučná v Respektu

Karolína Vránková

Nábřeží Loučné v publikaci Landscape Architecture Europe

Nábřeží Loučné v publikaci Landscape Architecture Europe

Naše realizace Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli  je publikována v novém vydání publikace Landscape Architecture Europe, za níž stojí stejnojmenná organizace a mezinárodní federace krajinářských architektů IFLA Europe. Kniha obsahuje vybrané evropské krajinářské počiny za uplynulé tři roky. Vodní valy zastupují projekt realizovaný s využitím participace města, obyvatel a architektů. Autorem textu je Mark Hendriks.

Park a náměstí na Krakově

Park a náměstí na Krakově

První záběry a ohlasy na park a náměstí na Krakově vysílala PrahaTV.

Reportáž si pusťte zde.

Dialogy s historií v Klatovech

Dialogy s historií v Klatovech

Zveme vás na jednu z pásma přednášek Dialogy s historií.
19.10. 2018 představíme v Klatovech obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli. Začínáme v 18:00 v galerii U Bílého jednorožce.

Galerie Klatovy

FB Dialogy s historií

 

Káva o čtvrté

Káva o čtvrté

Poslechněte si povídání o městských parcích na Českém rozhlasu s Jitkou Přerovskou a Martinem Rusinou.

Český rozhlas

Veřejné projednání školy v Říčanech

Veřejné projednání školy v Říčanech

26.6.2018 proběhlo veřejné projednání nové školy v Říčanech na Komenského náměstí. Na něm  jsme představili krátké video o škole.

Nominace na Českou cenu za architekturu

ČCA

Nominace na Českou cenu za architekturu

Úprava nábřeží Loučné v Litomyšli byla nominována na Českou cenu za architekturu.

Je to pěkný dárek k prvnímu výročí otevření nábřeží.

Hledáme posily

Hledáme posily

Hledáme šikovné kolegy a studenty pro dlouhodobé rozšíření našeho týmu. Potřebujeme někoho, kdo je schopný samostatně pracovat, přemýšlet a orientovat se v oboru. Používáme Archicad, Autocad i tužku.
Uvítáme stručné portfolio v PDF, poslané e-mailem na info@rusinafrei.cz

O RD Zličín a výrobě dřevěného dehtu

O RD Zličín a výrobě dřevěného dehtu

Rodinný dům ve Zličíně má fasádu napuštěnou dřevěným dehtem. O tom, jak se dehet vyrábí, a jak se v takovém domě bydlí, si můžete přečíst v novém čísle časopisu Stavitel (04/2018).

Litomyšl na výstavě v NTM

Litomyšl na výstavě v NTM

Národní technické muzeum otevřelo výstavu Davida Vávry a Petra Volfa „Litomyšl – hlavní město současné české architektury“. Výstava představuje Litomyšl jako jedno z klíčových center soudobé české architektury a je rozdělena do tří částí „Veřejný prostor, Rekonstrukce a Novostavby“. Vznikla ve spolupráci s městem Litomyšl a Regionálním muzeum v Litomyšli.

Na výstavě jsme zastoupeni projektem obnovy řeky Loučné. Výstava potrvá do 21.10.2018

 

Česká architektura 2016-2017

Česká architektura 2016-2017

Pavilon u Smetonova domu v Litomyšli byl vybrán do ročenky české architektury 2016-2017.

Výběr staveb, komentáře a úvodní text: Marcela Steinbachová

Litomyšl v Architektovi

Architect 8/2018

Litomyšl v Architektovi

Naše realizace v Litomyšli byla otištěna v časopisu Architekt 02/2018.

Architekt 2018/02Architekt 2018/02Architekt 2018/02Architekt 2018/02Architekt 2018/02Text Petr Hájek/Architekt 2018/02

Zveme vás na přednášku

Zveme vás na přednášku

Zveme vás na přednášku ‘Architekt v praxi’ určeného pro studenty 2. ročníku MSP se ve středu 13. prosince 2017 v 17:00 hodin v místnosti A211 na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně, Poříčí 5.

Základní škola, Komenského náměstí, Říčany

Základní škola, Komenského náměstí, Říčany

Získali jsme první cenu v architektonické soutěži na na Základní školu v Říčanech. Soutěž vypsalo město Říčany.

Hodnocení poroty

Porotu přesvědčila jasnost a čistota urbanistického řešení celého Komenského náměstí, protažení Chelčického ulice až k parkové části náměstí. Koncepce dopravy s pěší zónou na jižní straně náměstí před vstupem do školy je pro danou lokalitu vhodná. Dům je rozdělený ulicí Chelčického na dva samostatné objekty. Vyšší školní budova je orientována k parkové části náměstí, nižší tělocvična se samostatným vstupem pro veřejnost do městštější středové části, před bytový dům. Tělocvična je se školou propojena podzemní chodbou. Škola má půdorysný tvar nepravidelného „H“, kde dvě nestejně vysoké a hluboké „klády“ klesající směrem na jih propojuje krček s venkovním terasovitým schodištěm – tribunou, klouzačkou a střešní pobytovou terasou. Krček s funkcí knihovny rozděluje plochu mezi budovami na dva samostatné školní dvorky. Díky navrhovaným terénním úpravám nejsou tyto dvorky veřejnosti přístupné, ale přitom nabízí vizuální kontakt s okolím. Pozitivní je orientace jídelny v přízemí směrem k tělocvičně a do parku. Velkorysá šířka chodeb a dobrá práce s jejich profilem, napojení na terén, respiria nebo rozmanité střešní terasy přístupné z každého patra budovy, intimita polodvorků, podnětná atmosféra…, to vše rozhodlo o jednomyslné volbě vítězného návrhu. Tělocvična s krytou venkovní tribunou podél sportoviště, autonomní vstup pro veřejnost nebo podzemní parkoviště pod tělocvičnou, které není propojené s budovou školy a nesnižuje tak bezpečnost školy, to jsou další pozitiva návrhu. Z hlediska architektonického řešení působí hmoty do náměstí přirozeně, dynamičtější budova školy upozorňuje na hlavní vstup do školy. Tělocvična je směrem od náměstí jednopodlažní s prosklenou fasádou umožňující vizuální kontakt. Její výška eliminuje zastínění DPS. Dům využívá moderní technologie dřevostavby a zelených střech. I když je hmotové řešení méně kompaktní, nemá to zásadní vliv na energetickou charakteristiku objektu. Zónování budovy je správně navrženo. Z hlediska koncepce energetické hospodárnosti jde o nadprůměrný návrh, kritizována byla pouze vysoká míra zasklení.

Nabídka práce

Nabídka práce

Hledáme šikovného architekta/architektku do našeho týmu. V případě zájmu prosím pošlete CV a portfolio v pdf (max. 10 mb) na info@rusinafrei.cz

Nominace na cenu Rudolfa Eitelbergera

Nominace na cenu Rudolfa Eitelbergera

Expozice na zámku Úsov získala nominaci na cenu Rudolfa Eitelbergera v Olomouci. Z 35 projektů v Olomouckém kraji se probojoval mezi 7 finalistů. Děkujeme organizátorům ceny a věříme, že účast projektu ve finále přispěje k povědomí veřejnosti o krásném úsovském zámku.

diplom_za krasnou olomouc_rusina frei_usov

Přestěhovali jsme se

Přestěhovali jsme se

Od teď nás najdete na nové adrese.

Bubenská 225/49
170 00 Praha 7

Městské nábřeží s Ledňáčky

Městské nábřeží s Ledňáčky

Děkujeme za článek o Nábřeží řeky Loučné v Litomyšli od Karoliny Jirkalové. Přečíst si ho můžete v novém prázdninovém čísle časopisu art+antiques

Otevření nábřeží v Litomyšli

Otevření nábřeží v Litomyšli

Po více než čtyřech letech práce jsme se konečeně dočkali otevření parku v Litomyšli pro veřejnost. Děkujeme městu Litomyšl, Nadaci Proměny Karla Komárka, stavební firmě Eurovia a hlavně občanům Litomyšle za to, že se podařilo dílo zrealizovat. Poděkování samozřejmě patří i těm, kteří se s námi na projektu podíleli, zejména sochařům Pavle Scerankové a Dušanu Zahoranskému, zahradním architektům z atelieru Partero, grafikům z Colmo i všem ostatním. Doufáme, že bude park veřejnosti dobře sloužit.

_DSC3830

IMG_5367

Hledáme posily

Hledáme posily

Hledáme stálou posilu našeho týmu – absolventa na hlavní pracovní úvazek a studenta posledního ročníku na částečný pracovní úvazek. V případě zájmu pošlete CV a portfolio v pdf na info@rusinafrei.cz

Otvíráme Litomyšl!

Otvíráme Litomyšl!

Zveme vás na slavnostní otevření obnoveného nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, které proběhne v sobotu 3.6.2017 od 13 hodin.

pozvanka_litomysl_s1

Krakov v měsíčníku Osmička

Krakov v měsíčníku Osmička

O našem projektu pro pražský Krakov vyšel článek v časopisu Prahy 8 Osmička. Odkaz na článek je zde.

Vyhráli jsme na Borech.

okruh

Vyhráli jsme na Borech.

Porota architektonické soutěže “Šance pro vnitroblok v Plzni na Borech” ocenila náš návrh úpravy vnitrobloku prvním místem. Vypisovatelem soutěže bylo Statutární město Plzeň ve spolupráci s plzeňským sdružením Pěstuj prostor. Více informací k projektu je zde.

První cena v soutěži na řešení Krakova

První cena v soutěži na řešení Krakova

Získali jsme první cenu v architektonické soutěži na řešení centrálního prostoru Sídliště Bohnice. Soutěž vypsala Městská část Praha 8 a ve druhém kole se jí kromě nás účastnily ještě kanceláře Opočenský-Valouch architekti a BRAK.

Videoprezentace projektu centra Krakov, Praha 8

Videoprezentace projektu centra Krakov, Praha 8

Zde si můžete prohlédnout sestřih veřejné videoprezentace pořádané 19.4.2016 v kulturním domě Krakov na Praze 8.

Pokládání základního kamene v Litomyšli

Položení základního kamene v Litomyšli

Pokládání základního kamene v Litomyšli

Dne 11.2.2016 jsme byli pozváni městem Litomyšl ke slavnostnímu položení základního kamene parku na nábřeží Loučné. Aktu se zúčastnili zástupci Nadace PROMĚNY Karla Komárka a dodavatele.

PF 2016

PF 2016

Přejeme všem našim klientům, spolupracovníkům i partnerům klidné Vánoce a těšíme se na shledanou v roce 2016.

Facebook

Facebook

Abychom nezůstali pozadu, tak jsme k novým stránkám založili i facebook.

Litomyšl – dokončený zvukovod

Litomyšl – dokončený zvukovod

Sochaři Pavla Sceranková a Dušan Zahoranský dokončili úžasný zvukovod pro hřiště do Litomyšle. Délku má přes 11 m a výšku 2,5 m.

Připojujeme fotky už dokončených herních prvků: startovací plošina pro lanovku, kolotoč a prolézačka “roura”.

Rozjeli jsme nové stránky

Rozjeli jsme nové stránky

Grafiku nám dělali Colmo a programování DuClair. Stránky jsou úplně čerstvé, takže prosíme omluvte případné chybky.

RD Zličín – průběh stavby

RD Zličín – průběh stavby

Série obrázků ze stavby.

ArchiMyšl 2015

ArchiMyšl 2015

Byli jsme pozvaní na akci Na pivo s architekty 2015 v rámci akce Archimyšl 2015, kde jsme debatovali s veřejností na téma veřejné prostory a zeleň.

Konference Městské parky 2015

Konference Městské parky 2015

Konference Městské parky 2015 organizovaná Nadací Proměny na téma zapojení veřejnosti do formování veřejného prostoru. Konference jsme se zúčastnili jako autoři projektu “Obnova řeky Loučné v Litomyšli”.

Litomyšl pokračuje s úpravou nábřeží

Litomyšl pokračuje s úpravou nábřeží

Odkaz na článek v Lidovkách o soutěži a projektu úpravy nábřeží řeky Loučné v Litomyšli.